close

 • Polsce – służyć, Europę – tworzyć, Świat – rozumieć

   

 • NAJCZĘŚCIEJ ZADAWANE PYTANIA

 •  

  1. Chcę pojechać do USA. Czy mogę otrzymać wizę amerykańską w polskiej ambasadzie?

    

   We wszelkich sprawach związanych z wizami do USA należy kontaktować się z Ambasadą USA w Sztokholmie.

    

  2. Planuję wyjazd do Tajlandii. Czy Polacy musza mieć wizę, żeby tam pojechać?

    

   Proszę zapoznać się z informacjami zawartymi w poradniku Polak za Granicą, gdzie znajduje się m.in. informacja o zasadach wjazdu do Tajlandii:  https://polakzagranica.msz.gov.pl/

    

  3. Mój mąż został zatrzymany za przemyt narkotyków. Uważam, że otrzymał zbyt wysoki wyrok. Czy ambasada może pomóc zmniejszyć karę?

    

   Placówki dyplomatyczne, w tym Ambasada RP w Sztokholmie nie mają wpływu na wyroki wydawane przez niezależne sądy w Szwecji. Wszelkie sprawy związane z odwołaniem od wyroków sądów należy załatwiać poprzez prawnika.

    

  4. Zgubiłem prawo jazdy. Czy ambasada może wydać mi nowe prawo jazdy.

    

   W celu wydania wtórnika prawa jazdy należy skontaktować się z urzędem w którym wydano zagubione prawo jazdy. Placówki dyplomatyczne nie pośredniczą w wydawaniu praw jazdy.

    

  5. Czy mogę wyrobić dowód osobisty w konsulacie?

    

   Wniosek o wydanie dowodu osobistego można złożyć jedynie w urzędzie miasta lub gminy w Polsce.

    

  6. Czy otrzymując zasiłek dla osób bezrobotnych odciągane są także składki na emeryturę i jak wpłynie to na moją emeryturę?

    

   W celu sprawdzenia swojej historii ubezpieczeniowej oraz uzyskania informacji na temat ubezpieczeń społecznych w Szwecji kontaktować należy skontaktować się z Pensionsmyndigheten: https://www.pensionsmyndigheten.se/ lub z Försakringskassan: https://www.forsakringskassan.se/

    

  7. Otrzymuję za mały zasiłek i nie wiem dlaczego. Czy ambasada może to sprawdzić?

    

   Placówki dyplomatyczne nie mają dostępu do historii ubezpieczenia rezydentów w Szwecji. Każda osoba, która chce uzyskać informację na temat swojej historii ubezpieczenia czy zadać pytanie o źle naliczoną stawkę zasiłku musi to robić osobiście kontaktując się z Pensionsmyndigheten: https://www.pensionsmyndigheten.se/  lub z Försakringskassan: https://www.forsakringskassan.se/

    

  8. Czy ambasada może załatwić wizyty pracownika socjalnego u starszego członka mojej rodziny mieszkającego w Szwecji?

    

   W celu uzyskania możliwości jakiejkolwiek pomocy ze strony służb socjalnych należy skontaktować się wydziałem pomocy społecznej w urzędzie gminy bądź miasta swojego miejsca zamieszkania. Placówki dyplomatyczne nie mają wpływu na decyzje o przyznaniu takiej pomocy.

  Drukuj Drukuj Podziel się treścią: